Čoskoro začínaš so štúdiom a práve dokončuješ výbavičku? Prišli ste na správne miesto. Ak sa pýtate, ktorý notebook pre študenta bude ten najlepší, prečítajte si článok a zistite, na čo sa zamerať pri kúpe nového mobilného počítača. Vďaka tomu zainvestujete do vybavenia, ktoré vám pomôže zvládnuť študentské povinnosti.

Prečo si vybrať dobrý notebook na vysokú školu?

Notebook je skvelé zariadenie, ktoré určite uľahčí plnenie akademických povinností. Vďaka svojej mobilite vás môže sprevádzať doslova všade. Posledné roky však ukázali, že má ešte širšie uplatnenie. Dištančné vzdelávanie vyžadovalo, aby študenti používali notebook takmer každý deň, pričom často na ňom robili niekoľko vecí súčasne. Preto sa oplatí zaobstarať si vybavenie, ktoré prácu maximálne skvalitní a udrží krok s každým študentom.

Vo väčšine univerzitných knižníc nájdete vybavenie určené pre študentov: stolové počítače, ktoré sú stálym vybavením univerzity. Využiť ich do neskorých hodín je v podstate nemožné a priznajme si – nejde o zariadenia s veľmi dobrými parametrami. Objednanie knihy z online katalógu alebo kontrola rozvrhu hodín v zdieľanej e-mailovej schránke na zariadení univerzity je realizovateľná. Žiaľ, na náročnejšie činnosti, ako je strih filmov či grafické spracovanie, väčšinou nie sú vhodné. Navyše je praktickejšie mať vlastnú výbavu, ktorú využijete kedykoľvek budete mať chuť.

Vlastný notebook je preto pre študentov rovnako dôležitý ako spoľahlivé internetové pripojenie. Je tiež potrebné pripomenúť, že mladý človek si len zriedka môže dovoliť 2 počítače. Preto je dobré vybrať si zariadenie, ktoré bude dobre fungovať na učenie, zábavu a dokonca aj prácu. Vybavenie prispôsobené potrebám uľahčí vzdelávanie a umožní vám získať prvé profesionálne skúsenosti.

Teraz, keď sme si vysvetlili, ako nedostatok počítača na vysokej škole ovplyvní získavanie vedomostí, prejdime k dôležitej otázke. Ktorý počítač si vybrať? Ako sme už upozorňovali, iné vybavenie bude potrebovať budúci grafik či informatik a iné študent humanitných vied. Samozrejme, nič nebráni budúcemu učiteľovi poľského jazyka vybrať si herný notebook. V našom návode však berieme do úvahy aj cenu odporúčanej výbavy, pretože študentský rozpočet, najmä na začiatku, býva obmedzený.

Notebook pre študentov informatiky

Kódovanie programov alebo učenie sa manažmentu siete si vyžaduje rýchle spracovanie dát – počítač pre študenta informatiky preto musí byť predovšetkým efektívny. Budúci informatik či programátor si to určite uvedomuje, no pre každý prípad pripomíname: berte ohľad predovšetkým na procesor.

Ak kupujete notebook pre IT študenta, neoplatí sa investovať do najlacnejších modelov vybavených procesormi ako Intel Celeron či Pentium. Čoskoro prestanú zvládať úlohy, ktoré im boli pridelené. Potreby začínajúcich IT profesionálov lepšie splnia procesory Intel Core i7 alebo AMD Ryzen 7. Ak chcete výbavu využívať počas celého štúdia a neskôr aj v práci, stavte na Intel Core i9.

Pre programátora či IT špecialistu by mal byť výber správnej klávesnice rovnako dôležitou otázkou. Koniec koncov, práve na ňom sa odohráva väčšina operácií. Pri kúpe dávajte pozor na vstavaný číselný panel a podsvietenie. To určite uľahčí používanie notebooku aj v tmavej prednáškovej sále.

Zariadenie pre študenta humanitných vied

Humanitné vedy sú veľmi širokou skupinou vied, ktoré od budúcich študentov vyžadujú časté písanie poznámok aj esejí. Na takúto činnosť však nepotrebujete také presné parametre ako v prípade vyššie spomínaných smeroviek. Najväčší cenový výber tu teda majú humanisti. Budúci lingvista či teatrológ nemusí investovať do integrovanej grafickej karty či výkonného procesora, pretože počítač bude slúžiť na vybavovanie záležitostí spojených s univerzitou, čítanie textov a písanie záverečných prác.

Pri výbere notebooku na humanitné štúdiá dbajte na prvky, ktoré zvyšujú mobilitu zariadenia. Patrí k nim:

  • nízka hmotnosť, vďaka ktorej si môžete vziať počítač na vyučovanie aj v ľanovej taške cez rameno,
  • schopnosť pracovať dlhú dobu bez pripojenia k napájaciemu zdroju; aj keď si zabudnete zobrať nabíjačku na univerzitu, počítač vydrží niekoľko hodín vyučovania,
  • obrazovka; hoci ide o zdanlivo bezvýznamný prvok, stačí si sadnúť na slnečné miesto, aby ste ocenili dôležitú výhodu matného náteru – absenciu odrazov svetla.