Motivácia k cvičeniu môže pochádzať z mnohých zdrojov. Ukazuje sa, že aj z … našich čriev. Nedávna štúdia na myšiach ukázala, že určité baktérie v našom čreve môžu zvýšiť uvoľňovanie dopamínu počas fyzickej aktivity, čo následne pomáha zvyšovať našu motiváciu.

Hoci väčšina z nás vie, že cvičenie prináša mnohé výhody pre našu pohodu a zdravie tela, nie každý vyzbrojený týmito znalosťami je fyzicky aktívny. Kde teda beriete motiváciu cvičiť? Môže pochádzať z mnohých zdrojov. V nedávnej štúdii našli vedci pomerne nečakaného spojenca. Ukazuje sa, že mikróby prítomné v našich črevách môžu podať pomocnú ruku.

Štúdia na myšiach naznačujú, že určité črevné baktérie môžu ovplyvňovať motiváciu cvičenia zvýšením hladín dopamínu v mozgu počas fyzickej aktivity.

Baktérie majú väčší vplyv na kondíciu ako genetické faktory

Vedci z Perelman School of Medicine na Pensylvánskej univerzite pozorovali správanie laboratórnych myší meraním toho, koľko času zvyčajne trávia počas dňa pobehovaním na kolovrátku. Vedci hodnotili aj stav hlodavcov. Tiež dôkladne študovali myši, analyzovali ich gény a druhy baktérií, ktoré sa nachádzajú v ich črevách. Na prekvapenie vedcov výskum odhalil, že genetické faktory mali malý vplyv na aktivitu myší.

Oveľa väčší rozdiel spôsobili baktérie prítomné v ich telách. Laboratóriám, ktoré sa touto problematikou zaoberajú, sa dokonca podarilo identifikovať tie, ktoré sú v tejto oblasti najefektívnejšie. Ide o Eubacterium rectale a Coprococcus eutactus.

Je zaujímavé, že myši s prospešnými kmeňmi tiež vykazovali väčšiu výdrž a toleranciu bolesti. To môže naznačovať, že fenomén známy ako „bežecká eufória“ môže súvisieť aj s črevnými baktériami. Čo je ešte prekvapujúcejšie: podávanie antibiotík myšiam, ktoré tieto baktérie eliminujú, výrazne znížilo úroveň ich aktivity.

Ako sú mikróby schopné stimulovať mozog?

Ale prečo by mikróby mohli takto ovplyvniť správanie zvierat? Je to kvôli metabolitom produkovaným baktériami. Len dva vyššie uvedené druhy produkujú amidy mastných kyselín. Tieto metabolity stimulujú zmyslové nervy v čreve, čo následne zvyšuje aktivitu časti mozgu zodpovednej za motiváciu počas cvičenia.

Týmto spôsobom amidy stimulujú endokanabinoidné receptory CB1 v črevách, ktoré sa spájajú s mozgom. Stimulácia nervov pomocou receptora CB1 spôsobuje zvýšenie hladín dopamínu počas cvičenia v oblasti mozgu nazývanej ventrálne striatum, ktorá je súčasťou mozgového centra odmeňovania a motivácie. Na druhej strane dodatočná dávka dopamínu počas cvičenia zvyšuje výkonnosť zvýšením ochoty pokračovať v cvičení..