Mnohí z nás si Vianoce nevedia predstaviť bez vianočného stromčeka a klasických ozdôb, akými sú vianočné osvetlenie. Osvetlenie dodáva atmosféru, a preto si väčšinou kupujeme aspoň jeden LED sadu osvetlenia. Bežne sa však nezamýšľame nad tým, koľko energie spotrebúvajú osvetlenie vianočného stromčeka. Vďaka našim výpočtom zistíte, ako ich použitie zaťaží váš rozpočet.

Vianočné osvetlenie sa často používa ako na ozdobenie samotného vianočného stromčeka, tak aj nášho domova a jeho okolia. Často si kupujeme aj niekoľko dlhých šnúr a všetky vyžadujú na fungovanie elektrinu. Najčastejšie sa používajú štandardné a našťastie aj energeticky úsporné LED svietidlá, aj keď v ich prípade sa často rozlišuje medzi modelmi určenými pre vnútorné a vonkajšie použitie.

Vianočné osvetlenie – koľko energie spotrebujú?

Najčastejšie sa používajú svetlá na vianočný stromček so stovkou diód a na príklade takéhoto modelu si predstavíme aktuálnu spotrebu. Testovali sme dve takéto šnúry, jednu pre vnútorné použitie a jednu pre vonkajšie použitie. Rozdiely v spotrebe energie sú medzi nimi citeľné.

  • prvý model s bielym svetielkom vianočného stromčeka spotreboval až 2,8 W energie, čo pri 16 hod práce za deň, dáva mesačnú spotrebu 1,34 kWh.
  • druhý model s farebnými lampami spotreboval až 6 W energie. Teda do 16 hodín práca spotrebuje 0,09 kWh za deň a 2,88 kWh za mesiac.
  • tretí model s vyšším výkonom, určený na kurt, spotreboval okolo 10 W energie. Pri prevádzke 16 hodín mesačná spotreba elektriny je 4,8 kWh, čo je 3,84 gr.

Spotreba samozrejme závisí aj od prevádzkového režimu – napríklad v prípade prvej šnúry vianočných svetiel sa prepnutím možnosti z nepretržitého svietenia na pomalé stmievanie a rozsvecovaním LED znížila spotreba len na 1,7 W.