Už roky sa hovorí, že bez včiel by na Zemi nebol život. Rastliny a stromy odumrú, úroda zmizne. Preto je také dôležité starať sa o tento malý, pracovitý hmyz.

Angelina Jolie sa v jednej z kampaní pre včely objavila pokrytá živým hmyzom. Posolstvo bolo jednoduché – môžeme žiť v symbióze. Ďalším argumentom na podporu a chov týchto užitočných tvorov je peňažný príjem. Dobre udržiavané včelíny so zdravým a šťastným hmyzom sa môžu stať zdrojom príjmu. Kde začať?

Včela vo vašej záhrade

Vďaka práci hobby nadšencov a profesionálnych včelárov sa počet včiel začal zvyšovať. Jedným z najdôležitejších aspektov pri začatí podnikania v oblasti včelárstva sú investičné náklady a doba návratnosti. Existuje veľa položiek, ktoré je potrebné zakúpiť na začiatku. Okrem včiel sú to včelince s vybavením.

Potrebných investícii je naozaj viacero. Prvá etapa investície zahŕňa nákup úľa, prvej línie včiel a včelárskeho vybavenia. Oplatí sa zájsť na niektorú zo včelích fariem, aby ste boli na danú úlohu dobre pripravení a videli, ako toto podnikanie vyzerá v praxi.

Chov včiel je náročná práca, najmä ak sa rozhodnete založiť veľký včelín. Preto je také dôležité hneď na začiatku určiť, či chovateľská stanica vznikla pre hobby alebo pre zisk. Väčší včelín si samozrejme vyžaduje viac peňazí, no umožní vám aj zarobiť. Oplatí sa predsa začať s niekoľkými úľmi a skontrolovať – je pre nás včelárstvo prácou? Až potom by ste mali zvýšiť počet úľov. Takúto osobu možno nazvať rozvojovým včelárom.

Keď sa vrátim k praktickej časti, je dobré si pred kúpou vybavenia pozrieť celý proces chovu. Jednou z najdôležitejších otázok je rozlišovanie medzi hmyzom a bunkami.. Už len zvyknúť si na zvuk, ktorý odstraňovanie rámika s medom sprevádza, je veľmi dôležité. Okrem toho je tu test našej odolnosti voči včeliemu jedu. Nie každý môže byť včelárom, niekedy je to jednoducho nebezpečné pre náš život.

Ďalej musíte posúdiť, či bude včelín ziskový. Ako to spraviť?

Skontrolujte počet a druhy rastlín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti včelína. Samozrejme, najdôležitejšie sú kvitnúce rastliny, ale aj ihličnany a listnáče. Malo by sa určiť, aké prietoky sa vyskytujú v danej oblasti a vyhnúť sa miestam, kde sú hektáre postrekovaných obilnín. Pre včely je takéto miesto ako púšť.

Pripravte si včelárske vybavenie:

  • včelí sekáč,
  • mikina s klobúkom,
  • kefa na zametanie včiel,
  • vanička na odviečkovanie náplastí,
  • vidlička na odviečkovanie plátkov,
  • ručný medomet,
  • misky na nalievanie medu,
  • veľmi jemné sito (odporúčame kónický nylon),
  • usmerňovač do auta alebo plnička elektrických hadíc.

Nákup včiel

Najčastejšie sa kupujú úle so kolóniami. Okrem toho je dôležité nekupovať ich menej ako 4 km od nášho včelína, pretože hmyz sa môže vrátiť do svojho starého úľa. Najrozumnejšie je kupovať včely po zimnom období, vtedy môžeme rátať, že na jar budú dávať med. Včely sa oplatí kupovať na odporúčanie, tým väčšia je záruka, že dostaneme zdravých jedincov.