Olejová kúra na vlasy je známa už stovky rokov, no stále nestráca na aktuálnosti. Je to jednoduchý a pomerne lacný spôsob, ako vyživiť naše pramene a dodať im lesk. Aké spôsoby olejovania rozlišujeme? Ktorý olej je najlepšie použiť? Vysvetľujeme nižšie.
Niektorí ľudia sa obávajú, že olejovanie spôsobí, že ich vlasy budú príliš ťažké a „zlepené“. Ak však zvolíme správny olej a spôsob ošetrenia, našim vlasom to len prospeje. Výhody tohto typu starostlivosti zahŕňajú:
- ochrana pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi,
- menšie vypadávanie vlasov,účinná regenerácia vlasov,
- hydratuje a posilňuje vlasy,
- obmedzená sekrécia mazu,
- pomáha v boji proti lupinám, zápalom a podráždeniu pokožky hlavy,
- ľahšie rozčesávanie vlasov,
- menšia náchylnosť na mechanické poškodenie,
- rýchlejší rast vlasov.
Ako si vybrať ten správny olej?
Úspech olejovania spočíva predovšetkým v správnom výbere oleja. Musíme ho prispôsobiť typu našich vlasov a ich potrebám. Rozlišujeme vlasy s vysokou pórovitosťou, strednou pórovitosťou a nízkou pórovitosťou. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú drsné, poškodené, suché, krehké a často kučeravé. Potrebujú veľmi hlbokú hydratáciu. Na takéto vlasy je najlepšou voľbou arganový, pupalkový, kukuričný, bavlníkový, sladký mandľový alebo hroznový olej.
Vlasy so strednou pórovitosťou sú náchylné na krepovatenie a vlnenie. V ich starostlivosti sa oplatí siahnuť po olejoch: sezamový, repkový, slnečnicový, rakytníkový, lieskový, slivkový. Môžete použiť aj olivový olej. Na druhej strane vlasy s nízkou pórovitosťou vyzerajú hladko, splývavo, dokonca klzko. Používajte oleje ako bambucké, kakaové a mangové maslo, olej z granátových jabĺk, kokosový olej, ricínový olej, palmový olej a babasový olej.
Metódy olejovania
Vlasy sa dajú mastiť niekoľkými spôsobmi. Medzi najpopulárnejšie patria:
- suché olejovanie – je to najjednoduchší a najrýchlejší spôsob. Olej stačí naniesť na suché neumyté vlasy, dôležité však je, aby nezostali zvyšky stylingovej kozmetiky. Nechajte olej 1-3 hodiny,
- olejovanie na mokré vlasy – vlasy najskôr namočíme do vody, scedíme a potom nanesieme olej. Necháme odstáť aspoň 30 minút,
- základové olejovanie – táto metóda je ideálna pre veľmi suché a poškodené vlasy. Základom musia byť vodozádržné látky, t.j. zvlhčovadlá, napríklad med alebo gél z aloe vera. Najprv rozotrieme na vlasy základ a potom olej. Necháme aspoň hodinu,
- olejovanie vlasov v miske – zmiešajte 1-3 lyžice oleja v miske s teplou vodou, potom sa nakloňte a namočte si vlasy. Asi po 3 minútach pramene odstráňte, prebytočnú zmes sceďte a na hodinu zabaľte do uteráka.
Ako zmyť olej z vlasov?
Vrcholom mastenia vlasov je správne umývanie vlasov. Olej sa nemieša s vodou, takže môže byť ťažké ho umyť. Najlepší spôsob bude najskôr siahnuť po kondicionéri alebo maske. Naneste vybranú kozmetiku na vlasy predtým opláchnuté teplou vodou a nechajte štvrť hodiny pôsobiť. Po uplynutí tejto doby kondicionér/masku dôkladne zmyte a vlasy umyte šampónom. Ošetrenie môže byť ukončené opätovným nanesením kondicionéru alebo octového oplachu.