Mohlo by sa zdať, že kuchynský digestor nepotrebuje veľkú starostlivosť. Spravidla sa utiera vlhkou handričkou, aby sa odstránila mastnota a nečistoty, ktoré sa objavili na jej kryte.
Málokto vie, že vo vnútri sa nachádza filter, ktorý je zodpovedný za pohlcovanie nepríjemných pachov. Býva veľmi znečistený a aby zariadenie správne fungovalo, treba ho dôkladne vyčistiť. Čo ešte treba urobiť, aby ste sa mohli dlho tešiť z dobrej prevádzky tohto zariadenia? Tu je návod, ako sa oň správne starať!
Kuchynský digestor – základy starostlivosti
Všetky kuchynské spotrebiče sa časom opotrebujú a zašpinia. Bez ohľadu na to, ako často a intenzívne ich používate, určite sa oplatí starať sa o ne, aby nám slúžili čo najdlhšie. V prípade digestora je najdôležitejšie pravidelné umývanie a čistenie filtra v jeho vnútri. Vďaka tomu zariadenie funguje bezchybne a účinne pohlcuje nepríjemné pachy.
Frekvencia čistenia digestora by mala závisieť od toho, ako často ho používame. Predpokladá sa, že ak ho používate niekoľkokrát denne, nečistoty by ste mali odstraňovať raz za týždeň. Stojí za to pripomenúť, že aj keď ho nepoužívate príliš často, je umiestnený priamo nad varnou doskou alebo iným typom sporáka. Následne je vystavená neustálemu vplyvu vlhkosti a mastnoty, ktorá sa samozrejme usadzuje na jej povrchu, a preto sú pravidelné ošetrovacie kúry dôležité.
Ako efektívne vyčistiť digestor?
Čistenie by malo začať odstránením nečistôt z povrchu. Spravidla je najšpinavšia mriežka a tiež plášť. Stačí ich utrieť vlhkou handričkou a prostriedkom na umývanie riadu. Vďaka tomu sa účinne zbavíte mastných škvŕn.
Potom sa oplatí postarať sa o jeho interiér. Nezabudnite odpojiť zariadenie od napájania. Tým sa zabezpečí, že vás nezasiahne elektrický prúd. Nezabudnite tiež, že kryt odsávača nečistite ostrou špongiou, vďaka čomu sa vyhnete poškriabaniu zariadenia.
Na zažratú špinu môžete použiť aj špeciálne prípravky a peny, ktoré sa používajú na zažratú špinu v kuchyni. Nájdete ich v dobre zásobených predajniach domácej chémie. Potom je čas na údržbu alebo výmenu filtra vo vnútri. Vo vnútri každého digestora sa nachádza pohlcovač mastnoty, prachu a vlhkosti. Ak ho chcete odstrániť, musíte odstrániť hornú vrstvu zariadenia. Je potrebné pripomenúť, že účinný filter má priamy vplyv na účinnosť odsávača pár.
Na výber sú dva typy filtrov: jednorazové, ktoré by sa mali vymieňať každé dva až tri mesiace, a kovové, ktoré je možné čistiť pod tečúcou vodou s čistiacim prostriedkom. Keď je nečistota obzvlášť silná, môžete ju namočiť do misky s teplou vodou a čistiacim prostriedkom.
To však nie je všetko, treba si spomenúť aj na uhlíkové filtre, ktoré sú aj v tomto kuchynskom zariadení. Sú určené na čistenie vzduchu, ktorý vstupuje do odsávača pár. Tento typ filtra nie je určený na čistenie, preto by sa mal po použití ihneď vymeniť. Ak odsávač pár používate zriedka, jeho životnosť sa výrazne predlžuje, no vždy sa oplatí skontrolovať jeho stav. Ako často je potrebné vymieňať uhlíkový filter? Spravidla to určuje výrobca a informácie sú na obale.