V minulosti boli obľúbené rybičky v guľatom akváriu, dnes sú v móde rastlinné akváriá. Nádherný podmorský svet v skle je pýchou mnohých obývačiek. Ako však k nemu vybrať osvetlenie?

Rastlinné akvárium je krásnym prvkom interiéru. Vy sa rozhodnete, ako budete komponovať podvodnú krajinu, aké rastliny a ďalšie doplnky zvolíte. Musíte si však uvedomiť, že osvetlenie je mimoriadne dôležitou otázkou pre vývoj rastlín v dekoratívnej nádrži. Aké osvetlenie je najlepšie pre akvárium?

Dekoratívne osvetlenie, ale aj podpora rozvoja vegetácie

Samotné osvetlenie možno rozdeliť do niekoľkých typov a hlavná klasifikácia sa vzťahuje na typ technológie. Najznámejšie sú takzvané žiarivky, teda typ osvetlenia napájaný štartérom alebo predradníkom. Nepochybnou výhodou žiariviek je, že sa dajú jednoducho vymeniť, akonáhle doslúžia. Technika sa však výrazne posunula dopredu a tento typ osvetlenia pomaly upadá do zabudnutia a čoraz menej po ňom siahajú aj nadšenci rastlinných akvárií. Prečo? Pretože ich nahradilo LED osvetlenie.

Aké sú teda výhody LED svietidiel? Sú skvelé do hlbokých aj klasických sklenených nádrží na vodu. LED lampy nespotrebúvajú príliš veľa elektriny, pretože diódy svietia len smerom nadol, svetlo nie je rozptýlené. LED svietidlá sú navyše vizuálne atraktívne, majú tenké telo, takže pôsobia efektne ako originálny prvok spojený s naším akváriom. Vďaka tomu, že LED diódy svietia smerom nadol, môžu byť optimálne zarovnané s porastom, ak daný druh vyžaduje lepšie osvetlenie.

Niektorí používajú aj lampy HQI na osvetlenie akvária. Tento typ sa používa hlavne pre hlboké akváriá (nad 80 cm), vyznačujúce sa bodovým osvetlením. Je zaujímavé, že takéto lampy vytvárajú tiene na dne akvária. HQI osvetlenie je drahšie a nie je vhodné na použitie v klasických akváriách.

Osvetlenie akvária – prečo je také dôležité?

Akvárium by malo byť osvetlené – ako dekoratívne, teda rastliny, tak aj presklené nádrže s rybami. Nezabúdajte, že lampy správne zladené s typom akvária efektne osvetlia vašu kompozíciu, ale čo je najdôležitejšie, pozitívne ovplyvnia životné procesy rýb a rastlín, ako aj ich životné podmienky. K udržaniu biologickej rovnováhy napomáha aj vhodne zvolený typ osvetlenia pre typ nášho akvária (rozlišujeme napr. chovné, rastlinné, biotopové, prírodné akvária), pretože vytvára priaznivé podmienky pre správny rozkvet flóry a fauny. Bez svetla by rastliny a ryby nemali šancu prežiť. Takže predtým, ako si vyberieme osvetlenie pre naše akvárium, musíme určiť typ našej dekoratívnej nádrže na vodu.

Musíme brať do úvahy fakt, že svetelné lampy nemajú radi vlhkosť, preto je našou úlohou a prioritou zvoliť taký typ osvetlenia, ktorý bude mať čo najmenšiu šancu na možný kontakt s vodou. V situácii, keď sú lampy vystavené čo i len najmenšiemu kontaktu s vodou, sa môžu rýchlejšie poškodiť a prestať fungovať.